воскресенье, 30 ноября 2014 г.

Конспект заняття з экспериментальної діяльності (досліди)


Тема: «Особливості піску та глини»
Мета: познайомити дітей з особливостями піску і глини, порівняти, чим вони відрізняються, і знайти прояви властивостей цих речовин у повсякденному житті.
Матеріали та обладнання: баночки з піском і глиною, лійка з водою, воронки, ложечки, лупи. Все це можна розмістити на невеликій таці. Необхідно підготувати пісок і глину. Пісок не повинен бути занадто дрібним і глинистим. Добре підходить грубозернистий річковий (озерний). Глину краще взяти природну. Як визначити, що у вас в руках саме глина, а не суглинок? Візьміть трохи землі і спробуйте скачати між долонями довгасту ковбаску. Якщо вийде тонка ковбаска з загостреними кінчиками, яка легко згинається в кільце, - глина справжня.

Дослід № 1. Візьмемо баночку з піском і акуратно насиплем трохи піску через воронку в стаканчик. Легко сиплеться пісок? Легко. А тепер спробуємо висипати з баночки глину. Що легше висипати - пісок або глину? Пісок. Тому й кажуть, що пісок - «сипучий». Глину можна так легко висипати з баночки, як пісок. На відміну від глини пісок - пухкий.
 
Дослід №2. За допомогою збільшувального скла уважно розглянемо, з чого складається пісок (із зерняток-піщинок). Як виглядають піщинки? Вони дуже маленькі, круглі, напівпрозорі (або білі, жовті, в залежності від різновиду піску). Схожі піщинки одна на іншу? Чим схожі і чим відрізняються? Одні діти можуть сказати, що піщинки схожі, інші - що ні, і не треба їх переконувати. Важливо, щоб у процесі порівняння хлопці уважно розглянули піщані зернятка. Потім розглянемо таким же чином грудочка глини. Видно такі частинки в глині? В піску кожна піщинка лежить окремо, вона не прилипає до своїх «сусідок». А в глині - злиплі, дуже дрібні частинки. Ніж-то глина схожа на пластилін. Якщо у вас є лупи з великим збільшенням, нехай діти розглянуть глину, розтерту в порошок. Порошинки, які можна побачити, набагато менше піщинок. Пісок складається з піщинок, які не прилипають один до одного, а глина - з дрібних частинок, які ніби міцно взялися за руки прилипли один до одного.
 
Дослід №3. Зліпимо з вологої глини довгу ковбаску, кульки. Уявімо, що ми робимо дощових черв'ячків. Потім спробуємо створити таких же черв'ячків і кульки з вологого піску. Що виходить? З піску ковбаску-черв'ячка зліпити не можна, а кульки виходять неміцні. Якщо кульки все-таки вийшли, акуратно складіть їх на дощечці і залиште висихати. Що станеться з кульками, коли вони висохнуть? Піщані кульки розпадуться, а глиняні стануть сухими і міцними. А що можна зробити з вологого піску? Нагадайте дітям, як вони грають з піском і формочками, роблять паски. З якого піску виходить паска - з сухого або мокрого? Запропонувати дітям зліпити з глини різні фігурки.
  
Підведення підсумків:
- сипучий пісок, пухкий,
- глина тверда, міцна, ліпиться, зберігає свою форму
- пісок пропускає воду, а глина не пропускає.


Комментарии: 0:

Отправить комментарий

Подпишитесь на каналы Комментарии к сообщению [Atom]

<< Главная страница